4285MS-15 Piston Ring Set
★★★★★ 4.8 54 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by realtorbuds.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Standard Tension Piston Ring SetBore: 4.280"/File Fit: 4.285"Top Ring: 1.5 mmSecond Ring: 1.5 mmOil Ring: 3 mm
  • Mahle Motorsports 4285MS-15 File Fit Ring Set 4.280"+ .005" 1.5
  • 3.0 mm
Brand Mahle Motor sport
Item Weight 1 pounds
Manufacturer Mahle Motor sport
OEM Part Number 4285MS-15
Item model number 4285MS-15
Product Dimensions 5.2 x 5.6 x 3.5 inches
Manufacturer Part Number 4285MS-15
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
54 ratings | 22 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (47)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)